Related image


CRIG MEMBERS IN GOOD STANDING


No. RESEARCH SCIENTISTS DIVISIONS/SUB-STATIONS
1 Dr. I.Y. Opoku Directorate
2 Dr H.K. Dzahini-Obiatey Directorate
3 Rev. Cannon ( Dr.) E.O.K. Oddoye Directorate
4 Dr. Francis Baah Directorate
5 Ms Winifred Kumi Directorate
6 Dr. Julius Yeboah Bole Sub-station
7 Michael Barnnor Bole Sub-station
8 Edem Anyomi Bole Sub-station
9 Enock Nsiah MMSP
10 Dr.(Mrs) Mercy Asamoah Statistics and Social Science Unit
11 Frederick Amon-Armah Statistics and Social Science Unit
12 Dr. Frank Owusu-Ansah Statistics and Social Science Unit
13 Francis Aneani Statistics and Social Science Unit
14 Dr. S. T. Lowor Physiology/Biochemistry Division
15 Miss. Margaret S. Acheampong Physiology/Biochemistry Division
16 Stephen Y. Opoku Physiology/Biochemistry Division
17 Mrs. Esther Gyan Anokye Physiology/Biochemistry Division
18 Dr. Atta Ofori Plant Breeding Division
19 Dr. Abraham Akpertey Plant Breeding Division
20 Dr. Paul K.K. Adu-Gyamfi Plant Breeding Division
21 Abu Mustapha Dadzie Plant Breeding Division
22 Dr. Daniel Nyadannu Plant Breeding Division
23 Dr. Richard Adu-Acheampong Entomology Division
24 Dr. Silas Wuntumi Avicor Entomology Division
25 Dr.Godfred Awudzi Entomology Division
26 Dr. Michael O. Opoku Agyemang Agronomy Division
27 Dr. Sampson Konlan Agronomy Division
28 Mrs .Maame Adjoa Segbefia Agronomy Division
29 Prince Pobee Agronomy Division
30 Dr. Alfred Arthur Soil Science Division
31 Dr. Amos Quaye Soil Science Division
32 Jerome Dogbatse Soil Science Division
33 Dr. George A. Ameyaw Plant Pathology Division
34 Dr. Owusu Domfeh Plant Pathology Division
35 Dr. Bukari Yahaya Plant Pathology Division
36 Ismael Amoako Atta Plant Pathology Division
37 A.Y. Akrofi Plant Pathology Division
38 Eric Kumi Asare Plant Pathology Division
39 Dr. (Mrs) Esther Gyedu Akoto New Products Development Unit
40 Mawuli Adoblanui Technical Grade Staff
41 Emmanuel Ewe Technical Grade Staff
42 Stephen Ahadzi Technical Grade Staff
43 Roger Fiakpornu Technical Grade Staff
44 Samuel Mawudeku Technical Grade Staff
45 Richard B. Armah Technical Grade Staff
46 Bernard Armooh Technical Grade Staff
47 Daniel Adjei Mensah Technical Grade Staff
48 Godwin Addo Technical Grade Staff
49 Peter Boamah Dankyi Technical Grade Staff
50 Dickson Agyapong Technical Grade Staff
51 Prince Frimpong Brannor Technical Grade Staff
52 Alberta Badu-Yeboah Technical Grade Staff
53 Confort Ofosua Darkwa Technical Grade Staff
54 Edmond Oti Boateng Technical Grade Staff